Értékel, és? – Üzleti tervezés során alkalmazott mutatószámok értelmezése – Szántó Gergely

Az előadás során áttekintjük a könyvvizsgálati munka során bevonható szakértőket, a részesedések piaci értékének meghatározásához használható értékelési módszereket, a diszkontált cash-flow módszert az üzleti terv validálása és a súlyozott átlagos tőkeköltség számítása kapcsán.

Szántó Gergely előadásának ideje: 2021. szeptember 15. 14.30-15.00 – "Kihívások – sebességváltás – irányok" című Könyvvizsgálói Konferencia

Előadó

Szántó Gergely

Szántó Gergely

Mazars - Tranzakciós Tanácsadás

Junior Manager

    Előadó önéletraza
     
Előadás leirat letöltése Előadás dia letöltése

  

Előadás leirat

  

Értékel, és? – Üzleti tervezés során alkalmazott mutatószámok értelmezése

Ha az elegendő és megfelelő könyvvizsgálati bizonyíték megszerzéséhez a számviteltől vagy a könyvvizsgálattól eltérő területen szerzett szakértelemre van szükség, akkor a könyvvizsgálónak meg kell határoznia, hogy használja-e könyvvizsgáló által igénybevett szakértő munkáját. A könyvvizsgáló által igénybevett szakértő lehet a könyvvizsgáló által igénybevett belső szakértő, vagy a könyvvizsgáló által igénybevett külső szakértő. Részesedések értékelése során lehetőség adódik tranzakciós tanácsadók, mint szakértők bevonására a részesedés piaci értékének meghatározása céljából, mely speciális vállalatértékelési módszerekkel történik.

Az értékelési módszerek elsősorban a 1) Diszkontált cash-flow módszer, valamint e módszer eredményének igazolására használt 2) Összehasonlító piaci szorzószámos módszer. Mindkét módszer a leányvállalat működési(cég) értéksávját határozza meg, mely érték nettó adósságállománnyal történő korrekcióját követően kapjuk eredményül a tulajdonosi értéket.

A diszkontált cash-flow módszer során a céltársaság üzleti tervét használjuk fel, a tervezett szabad cash-flowk diszkontálásával kapjuk a cég működési értékét (éves cash-flow-jelenértékek aggregátuma).

A modell vizsgálata során az időtényezőt és a képletek helyességét ellenőrizzük. Az értékelés kulcsa a kapott üzleti terv felülvizsgálata aritmetikai és konzisztenciai szempontból (képletek, historikus trendekkel való kapcsolat, besorolási kérdések, hatótényezők, maradványidőszak stb.).

Az értékelés másik sarkalatos pontja a diszkontáláshoz használt súlyozott átlagos tőkeköltség becslése, mely során a képlet helyességét, az adatok konzisztens beépítését és a források megfelelő használatát és feltüntetését vizsgáljuk.

A kapott eredményt (cégérték) a megfelelő fordulónapon értelmezett-, és helyes besorolásokkal definiált nettó adósságállománnyal korrigáljuk, így jutva a tulajdonosi értékhez, melyet végül a részesedés %-os arányával veszünk figyelembe a könyv szerinti értékkel történő összevetés során.

Az összevetést megelőzően érdemes még a tulajdonosi értéket piaci szorzószámos értékeléssel is alátámasztani, továbbá a leányvállalat fordulónapi saját tőkéjével összehasonlítani. Az értékelés során az ügyféllel intenzív együttműködés, kölcsönös információáramlás és transzparencia szükséges.

   

Betöltés...
X